Trasa začíná a končí v Náměšti na Hané, vede zvlněnou krajinou přes vrchol Velký Kosíř a vrací zpět do Náměště. Na jejím začátku je šestikilometrová část vedoucí Terezským údolím po turistické trase, která je sjízdná jen za sucha. V případě nepříznivého počasí lze tuto část vynechat a vydat se po oficiální cyklostezce vedoucí lesem. Okruh je krátký, ale je však třeba zvládnout technicky obtížný úsek Terezským údolím a fyzicky náročné stoupání na Kosíř.

Mapka celé trasy
Mapka celé trasy

Zobrazení podrobné mapy na mapy.cz.

Statistické údaje

  • Délka trasy: 29 km
  • Převýšení: 300 m
  • Nejvyšší bod: 442 m n. m.
  • Povrch: 6 km nezpevněný terén, zpevněný povrch
  • Obtížnost: střední

Popis trasy

Naše trasa má hned na svém začátku strmé ale krátké stoupání vedoucí k zámku Náměšť na Hané.

Zámek Náměšť na Hané
Zámek Náměšť na Hané

Od zámku postupujeme areálem přilehlého lesoparku směrem k podiu venkovního amfiteátru a pak po naučné stezce vedoucí přes přírodní rezervaci Terezské údolí.

Terezské údolí

U obce Laškov se naše trasa zatočí do Čech pod Kosířem, kde je několik turistických cílů: zámecká zahrada se zámkem, Museem Zdeňka a Jana Svěrákových, oranžerií, Červenou věží, Mánesovým altánem a Dračí jeskyní, Muzeum kočárů nebo Hasičské museum.

Čechy pod Kosířem

Je čas se vydat na vrchol „Hanáckého Mont Blancu“ Velký Kosíř, což znamená vystoupat zhruba o 180 m n. m. Na vrcholu nás čeká krásná rozhledna s výhledem na celou oblast Hané.

Rozhledna Velký Kosíř
Rozhledna Velký Kosíř

Po rychlém sjezdu z Kosíře průjezdem obcí Slatinky jsme brzy v lázeňské obci Slatinice. Za prohlídku stojí lázeňský park, Muzeum veteránů, Galerie Zdeňka Buriana, několik volně přístupných pramenů a barokní Kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Potom už nás čeká jen návrat do cíle cesty. Trasa je plánovaná tak, abychom se vyhnuli frekventované silnici mezi Slatinicemi a Náměští, proto vede obloukem po cyklostezce přes Luběnice, Rataje, Těšetice a Loučany.


1 komentář

Na Kosíři · 23. 1. 2020 v 13:43

Stoupání na Kosíř není pro slabé jedince, ale vždy je možné sesednout a tlačit. V době otevírací doby, což je v hlavní sezóně od 9 do 19 hod. je nahoře WC, občerstvení a prodejna suvenýrů.

Napsat komentář

Avatar placeholder